Dokumenty

Školský poriadok

ŠKOLSKÝ  PORIADOK

Školský poriadok materskej školy je vypracovaný v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z.z.  (školský zákon), v zmysle Vyhlášky č. 541/2021 Z. z. o materskej škole a v zmysle  pracovného poriadku materskej školy.

 

1 CHARAKTERISTIKA MATERSKEJ ŠKOLY

1.1 Základné identifikačné údaje o MŠ:

Názov školy

Materská škola-Óvoda

Adresa školy

Školská 160/3, 076 43 Čierna nad Tisou

Číslo telefónu

056/6350489

IČO

42096367

Elektronická adresa školy

ms.ciernanadtisou@gmail.com

Web stránka školy

materskaskolacnt.edupage.org

Zriaďovateľ školy

Mesto Čierna nad Tisou

Riaditeľka materskej školy

Bc. Silvia Illésová

 

Materská škola – Óvoda na Školskej ulici v Čiernej nad Tisou je v právnej subjektivite od 1. septembra 2007 v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Čierna nad Tisou.

 

Materská škola je štvortriedna a poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť deťom vo veku od dvoch do šesť rokov a deťom s odloženou povinnou školskou dochádzkou. Materská škola poskytuje aj možnosť poldenného pobytu dieťaťa. Materská škola sa nachádza na prvom a na druhom podlaží v starej budove základnej školy s vyučovacím jazykom slovenským. Na prvom podlaží  je poldenná trieda s vyučovacím jazykom maďarským s príslušnými sociálnymi zariadeniami a šatňa pre dospelých na prezliekanie. Chodba je stenou oddelená od priestorov základnej školy. Na druhom podlaží sú 3 triedy s celodennou prevádzkou so zariadenými herňami so samostatnými  spálňami a jedáleň spoločného stravovania s výdajňou stravy. Stravovanie zabezpečuje Školská jedáleň pri Základnej škole s vyučovacím jazykom slovenským. Na priestrannej širokej chodbe sú detské šatníkové skrinky, dve umývarky  s toaletou a jedna kabínka pre personál s 1 toaletnou misou a umývadlom. Chodba má dva východy, jeden pre rodičov, detí a zamestnancov a druhý východ slúži na prechod do ostatných častí základnej školy (triedy, riaditeľňa, kancelárie, knižnica). Pedagogickí zamestnanci majú pri hlavnom vchode svoju šatňu, ktorá je vybavená skriňou, vešiakom a stoličky. Materská škola má bezpečne ohradený samostatný trávnatý školský dvor s detským ihriskom, hojdačkami, pieskoviskami v súlade s predpísanými normami.

 

Zámerom materskej školy je realizovať výchovu a vzdelávanie podľa Školského vzdelávacieho programu „Cesta za poznaním“, ktorý je vypracovaný v súlade so Štátnym vzdelávacím programom  pre predprimárne vzdelávanie. Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvoja schopností a zručností. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje deti na vstup do ZŠ a na život v spoločnosti.

 

2 PREVÁDZKA MATERSKEJ ŠKOLY

 

Materská škola je v prevádzke v pracovných dňoch od 6,30h – do 16,30h.

Riaditeľka materskej školy:   Bc.Silvia Illésová

Konzultačné hodiny : denne od 10.30h. do 12,00 h. prípadne podľa predchádzajúceho telefonického dohovoru, kontakt:  056/6350489.                 

Ekonomická pracovníčka:      Ing. Iveta Szűcsová

Vedúca ŠJ pri ZŠ:                  Eva Matyiová

 

Prevádzka materskej školy bola prerokovaná s rodičmi, odsúhlasená radou školy a zriaďovateľom.

V čase letných prázdnin je prevádzka materskej školy prerušená z hygienických dôvodov na štyri týždne. V tomto období podľa dispozícií riaditeľky materskej školy prevádzkoví zamestnanci vykonávajú upratovanie a dezinfekciu priestorov, pedagogickí zamestnanci čerpajú náhradné voľno a dovolenku.

V čase vianočných prázdnin bude prevádzka materskej školy prerušená na čas, ktorý bude vopred písomne prerokovaný s rodičmi, prípadne podľa pokynov zriaďovateľa. V tomto čase si budú čerpať zamestnanci dovolenku.  

Prerušenie prevádzky v čase letných prázdnin oznámi riaditeľ MŠ spravidla dva mesiace vopred.

 

3 PRÁVA  A  POVINNOSTI DETÍ  A  RODIČOV

 

Práva a povinnosti detí

Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva  a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods. 1 školského zákona, sa práva  ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou  zákonom č. 365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane před diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminační zákon) v znení neskorších predpisov

 

Dieťa má právo na :

  • rovnoprávny prístup k vzdelávaniu
  • bezplatné vzdelávanie pre deti rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
  • vzdelávanie v štátnom jazyku a materinskom jazyku v rozsahu stanovenej zákonom
  • individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti a možnosti, nadanie a zdravotný stav v rozsahu ustanovenom zákonom
  • úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnostnej a etnickej príslušnosti
  • poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním
  • výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí
  • úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu

 

Povinnosti dieťaťa :

  • neobmedzovať svojím konaním práva ostatných detí
  • chrániť pred poškodením školský majetok
  • konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ostatných detí
  • ctiť si ľudskú dôstojnosť svojich spolužiakov a zamestnancov školy,
  • rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi.

 

Práva a povinnosti zákonného zástupcu

Zákonný zástupca má právo :

  • vybrať pre svoje dieťa materskú školu  ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa  školského zákona,  zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti; právo na slobodnú voľbu školy možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy
  • žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v škole poskytovali deťom  informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa  školského zákona.
  • oboznámiť sa so školským vzdelávacím programom a školským poriadkom
  • byť informovaný o výchovno – vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa
  • na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní
  • zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase riaditeľa školy
  • vyjadrovať sa k školskému vzdelávaciemu programu prostredníctvom orgánom školskej samosprávy

 

Zákonný zástupca je povinný :

  • vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v materskej škole a na plnenie povinností v súvislosti s plnením povinného predprimárneho vzdelávania,
  • dodržiavať školský poriadok materskej školy
  • informovať školu o zmene zdravotnej spôsobilosti jeho dieťaťa, jeho zdravotných podmienok alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania
  • nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne spôsobilo
  • ak sa dieťa nemôže zúčastniť výchovno – vzdelávacieho procesu, jeho rodič je povinný oznámiť škole príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva choroba, nepriaznivé počasie, mimoriadne udalosti v rodine
  • neprítomnosť maloletého dieťaťa, ktorá trvá najviac tri dni po sebe, rodič je povinný dodať lekárske potvrdenie na ospravedlnenie neprítomnosti dieťaťa
  • dbať na napĺňanie rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov, t. j., že počas konania o rozvode a úprave výkonu rodičovských práv a povinností bude materská škola dbať o riadne napĺňanie rodičovských práv a povinností až do rozhodnutia súdu tak, akoto bolo do podania návrhu na rozvod manželstva a úpravu výkon rodičovských práva povinností k dieťaťu (napr. že každý rodič má právo priviesť dieťa do materskej školy aj ho z nej vyzdvihnúť)
  • rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb o ktorých sa údaje prenášajú (zamestnanci a ostatné deti)
  • zabezpečiť dieťaťu do materskej školy vhodné oblečenie a obuv - na prezutie ortopedické sandále, alebo pevnú obuv - na zabezpečenie bezpečnosti a ochrany zdravia dieťaťa v materskej škole, na pobyt vonku v každom počasí primerané oblečenie a obuv
  • prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, dbať o to,  aby dieťa dochádzalo do materskej školy pravidelne a včas, ak mu nezabezpečí inú formu vzdelávania podľa školského zákona; dôvody neprítomnosti dieťaťa na výchove a vzdelávaní doloží v súlade so školským poriadkom

 

Povinnosť zákonného zástupcu detí, ktorí sú povinní plniť predprimárne vzdelávanie

  • prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky
  • ak dieťa nemôže sa zúčastniť na výchove a vzdelávaní v materskej škole, jeho zákonný zástupca je povinný oznámiť škole bez zbytočného odkladu príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti dieťaťa sa uznáva najmä choroba, prípadne lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky alebo mimoriadne udalosti v rodine.
  • podľa rozhodnutia ministra školstva rodič môže svojim rozhodnutím ospravedlniť dieťa s povinným predprimárnym vzdelávaním na 7 po sebe idúcich vyučovacích dní (víkendy a sviatky sa nepočítajú) aj z dôvodu ochorenia.
  • pri absencii viac ako 7 po sebe idúcich vyučovacích dní z dôvodu ochorenia musí zákonný zástupca  predložiť „Potvrdenie od lekára“ od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorý má vedomosť o prebiehajúcom ochorení (bez obmedzenia počtu ospravedlnení počas školského roka).

 

4 PODMIENKY  PRIJATIA  A  DOCHÁDZKY DIEŤAŤA  DO MATERSKEJ ŠKOLY

 

4.1 Zápis detí do materskej školy

  1. Deti sa do materskej školy prijímajú na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. Zápis prebieha  spravidla od 1.mája do 31. mája na ďalší školský rok, alebo v priebehu školského roka pokiaľ je voľná kapacita v triede. Zápis prebieha elektronicky alebo osobne.
  2. Riaditeľ zverejní po dohode so zriaďovateľom na budove materskej školy a dá vyhlásiť rozhlasom podmienky prijímania detí na nasledujúci školský rok: tzv. Oznámenie o prijatí detí. Prednostne sa prijímajú deti s odloženou  povinnou školskou dochádzkou a deti, ktoré majú jeden rok pred plnením povinnej dochádzky v ZŠ, teda deti s povinným predprimárnym vzdelávaním. Ostatné podmienky prijímania detí sú rozpracované v internom predpise o prijímaní detí do MŠ.
  3. Zákonný zástupca spolu so žiadosťou predkladá potvrdenie o zdravotnom stave dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast. Žiadosť dodaná bez tohto potvrdenia je neplatná.
  4. Rozhodnutie o odložení školskej dochádzky predloží rodič riaditeľke MŠ spravidla do konca mája príslušného roka.
  5. Rodič  zdravotne postihnutého dieťaťa predloží spolu so žiadosťou a uvedenými dokladmi  o zdravotnom stave dieťaťa aj vyjadrenie príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie. Rodič v takomto prípade pravidelne prináša správy od špeciálnych lekárov. Aspoň raz za polrok.
  6. V prípade, že rodič aj lekár zámerne zataja zdravotné problémy dieťaťa, považuje sa to za hrubé porušenie pracovného poriadku a môže viesť k vydaniu rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy na dobu, pokiaľ rodič nepredloží všetky potrebné lekárske vyjadrenia a iné doklady, z ktorých je možné získať dostatok         informácií a rozhodnúť o ďalšom postupe.
  7. Prijatiu zdravého alebo postihnutého dieťaťa môže predchádzať adaptačný pobyt po dohode  rodiča s riaditeľkou. O forme pobytu sa rozhodne s prihliadnutím na individuálne  osobitosti dieťaťa. V prípade zníženej  adaptačnej schopnosti dieťaťa môže riaditeľka rozhodnúť o dočasnom prerušení dochádzky dieťaťa.
  8. O zaradení dieťaťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami rozhodne riaditeľ na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast a školského zariadenia výchovného poradenstva a prevencie a informovaného súhlasu zákonného zástupcu. Počet detí v triede môže byť znížený najviac o dve za každé dieťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami. Maximálny počet zaradených detí so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami v jednej triede sú dve.
  9. Ak počas dochádzky dieťaťa so zdravotným znevýhodnením nastane zmena v charaktere zdravotného znevýhodnenia, riaditeľ po prerokovaní so zákonným zástupcom, podá návrh na preradenie dieťaťa do inej materskej školy s prihliadnutím na charakter postihnutia.
  10. Výkonom práv začleneného dieťaťa so špeciálnymi výchovno – vzdelávacími potrebami nemôžu byť obmedzené práva ostatných detí, ktoré sú účastníkmi výchovy a vzdelávania.
  11. Deti  do tried zaraďuje riaditeľka na začiatku školského roka, spravidla podľa veku dieťaťa a kapacity tried. Počas školského roka môže riaditeľka preradiť dieťa z jednej triedy do druhej. Rodičovi oznámi dôvod a termín preradenia riaditeľka osobne. Preradenie detí je v právomocí riaditeľky MŠ. Rozhodnutie sa písomne nevyhotovuje, zmena sa zaznačí v dokumentácií triedy.
  12. Podľa § 28 zákona č. 245/2008 ods. 10 je počet detí :
  1.  v triede pre deti vo veku dva roky až tri roky

           20 v triede pre  deti vo veku tri roky až štyri roky

21 v triede pre deti vo veku štyri roky až päť rokov

22 v triede pre deti vo veku päť až šesť rokov

21 v triede pre deti vo veku dva roky až šesť rokov

V odôvodnených prípadoch môže riaditeľka prijať vyšší počet detí do triedy len o tri deti.

  1. Riaditeľ materskej školy určuje, po prerokovaní so zákonným zástupcom, zaradenie  

           dieťaťa do triedy a dĺžku adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa, ktorý je     zameraný na postupnú socializáciu a diagnostikovanie, ďalej riaditeľ  rozhoduje o prerušení dochádzky dieťaťa na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu. 

  1. Písomné rozhodnutie o prijatí, neprijatí dieťaťa do MŠ dostane rodič najneskôr do 15.

júna príslušného roku.

Ostatné náležitosti sú rozpracované v internej smernici k zápisu detí do materskej školy.

  1. Ak rodič dieťaťa prijatého do MŠ do14 dní od začiatku školského roka  nenahlási dôvod nenastúpenia svojho dieťaťa do MŠ, jeho miesto sa po tomto termíne ruší. Ak chce svoje dieťa dať do MŠ po tomto termíne, musí ho opätovne zapísať. Bude prijaté len v tom prípade, ak bude voľné miesto.
  2. Ak rodič na prihláške zámerne uvedie nesprávne telefónne číslo, MŠ to bude považovať  za porušenie školského poriadku. Rodič je povinný každú zmenu trvalého pobytu a zmenu svojho telefónneho čísla oznámiť MŠ.

 

4.2 Dochádzka detí do materskej školy

Rodič privádza dieťa do materskej školy spravidla do 7.55 hod. a prevezme ho po 15.00 hod.

Spôsob dochádzky a spôsob jeho stravovania dohodne rodič s riaditeľkou alebo triednou učiteľkou materskej školy.

V prípade dochádzky dieťaťa v priebehu dňa dohodne rodič čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh činností ostatných detí (napr. aby neobmedzil pobyt vonku detí a pod.)

Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie dieťaťa do MŠ.

Ak dieťa počas dňa ochorie v materskej škole, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí, dozor nad ním  bude mať poverená osoba z radov zamestnancov školy a informuje zákonného zástupcu dieťaťa.

Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi rodič vopred alebo v deň neprítomnosti dieťaťa do 7,55. hodiny na tel.číslo: 0948 935 795 u vedúcej ŠJ.

Ak sa tak nestane , uhrádza plnú stravnú jednotku, ktorú dieťa obvykle odoberá.

Na prevzatie dieťaťa z materskej školy môže rodič písomne splnomocniť aj svoje maloleté dieťa, nie mladšie ako desať rokov alebo inú pedagogickým zamestnancom známu osobu.

V materskej škole môže byť umiestnené len dieťa, ktoré :

● je zdravotne spôsobilé na pobyt v kolektíve

● neprejavuje príznaky prenosného ochorenia

● nemá nariadené karanténne opatrenie

 

4.3 Úhrada poplatkov za dochádzku

 

Podľa § 28 ods.4 zákona č. 245/2008 (školský zákon) za pobyt dieťaťa v materskej škole prispieva zákonný zástupca na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy mesačne  na jedno dieťa. Tento príspevok sa uhrádza vopred. Platí sa šekom alebo internetbankingom.

Výška mesačného príspevku je 12,00€  v súlade s VZN č.1/2022  Mesta Čierna nad Tisou.

Príspevok v materskej škole sa neuhrádza za dieťa,

    1. ktoré má jeden rok pred plnením povinnej školskej dochádzky
    2. ak zákonný zástupca dieťaťa predloží riaditeľovi  MŠ doklad o tom, že je poberateľom dávky v hmotnej núdzi,
    3. ktoré je umiestnené v MŠ na základe rozhodnutia súdu.

Okrem tohto príspevku je zákonný zástupca dieťaťa povinný uhrádzať príspevok na stravovanie. Príspevky sa uhrádzajú vždy vopred.

Termín a spôsob úhrady za pobyt dieťaťa v MŠ :

                  mesiac vopred na účet MŠ IBAN :SK33 5600 0000 0043 0631 1002

Termín a spôsob úhrady príspevku na stravovanie :

                 mesiac vopred na účet ŠJ pri ZŠ s VJS: SK81 5600 0000 0043 0629 5006

V prípade, že zákonný zástupca neuhradí uvedené príspevky v stanovených termínoch, riaditeľ MŠ môže po predchádzajúcom upozornení rozhodnúť o ukončení dochádzky dieťaťa do MŠ.

 

5 VNÚTORNÁ  ORGANIZÁCIA MATRESKEJ ŠKOLY

 

5.1  Organizácia tried a vekové zloženie detí :

 

Triedy :     1. trieda   2-4r. deti

                  2. trieda   4-5r. deti

                  3. trieda   5-6r. deti

                  4.trieda    3-6r. deti

Triedy sú homogénne, teda do tried sú zaradené deti rovnakého veku. Trieda s VJM je heterogénna v zložení od 3-6 rokov.

 

5.2  Preberanie  detí :

 

Dieťa od rodičov preberá učiteľka, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po odovzdanie rodičovi. Preberanie medzi učiteľkami v čase schádzania je možné len písomne na základe aktuálneho zoznamu detí s podpisom preberajúceho a odovzdávajúceho učiteľa.

Rodič môže poveriť splnomocnením aj inú osobu na odovzdanie a preberanie dieťaťa z MŠ.

 

5.3  Organizácia prevádzky podľa aktivít denného režimu

 

Učiteľka počas aktivít s deťmi od detí neodchádza z triedy, len v krajnom prípade a na nevyhnutný čas, pričom poverí niektorú zamestnankyňu, aby dočasne mal dozor nad deťmi.

Pri organizovaní činnosti spojených s uspokojovaním základných fyziologických potrieb detí má mať učiteľka vždy na zreteli dodržiavanie psychohygieny detí a ochranu zdravia.

 

5.4  Prehľad usporiadania denných činností v MŠ – Denný poriadok

 

Prevádzka MŠ je od 6.30hod. – do 16.30 hod.

Denný poriadok 2 – 6 ročných detí (triedy s vyučovacím jazykom slovenským)

06,30 - 07,00              Spoločné schádzanie detí v zbernej triede

07,00 – 08,45              Schádzanie detí v triedach, ranný filter, hry a činnosti podľa výberu detí, ranný kruh, zdravotné cvičenie

08,45 – 09,15              Činnosti zabezpečujúce životosprávu:osobná hygiena, stolovanie, desiata

09,20 –11,45              Vzdelávacie aktivity, pobyt vonku

11,45 -12,15               Osobná hygiena, obed

12,15 –14,30              Odpočínok detí

14,30 –15,00              Osobná hygiena, olovrant

15,00 –16,30          Vzdelávacie aktivity, hry a činnosti podľa výberu detí, krúžková činnosť, pobyt vonku, rozhádzanie detí

16,3O                         Koniec prevádzky

 

Denný poriadok 3-6ročných detí (trieda s vyučovacím jazykom maďarským)

 

 06,30 -  07,00            Spoločné schádzanie detí v zbernej triede

 07,00 – 08,30         Schádzanie detí v triedach, ranný filter, hry a činnosti podľa  výberu detí, ranný kruh, zdravotné cvičenie

08,30 – 08,45             Činnosti zabezpečujúce životosprávu: osobná hygiena, stolovanie, desiata

 08,45 – 11,30            Vzdelávacie aktivity, pobyt vonku

11,30 -  12,00             Osobná hygiena, obed

12,00 – 12,15             Rozhádzanie detí

 

5.5  Organizácia v šatni

 

Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky rodičia v spolupráci s učiteľkami vedú deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti. Za poriadok v skrinkách ,náhradné oblečenie a vlastné hračky zodpovedá rodič. Za estetickú úpravu šatne zodpovedá učiteľ príslušnej triedy. Za hygienu a uzamknutie vchodu zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec.

5.6  Organizácia v umyvárni

 

Všetky triedy majú samostatnú umyváreň. Každé dieťa má vlastný hrebeň, uterák, zubnú pastu, kefku označenú svojou značkou. Za pravidelné čistenie hrebeňov, suchú podlahu, hygienu umyvárne zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec.Za celkovú organizáciu detí ,

Uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá učiteľ príslušnej triedy.

 

5.7  Organizácia v jedálni

 

Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne pri ZŠ Školská 3, v Čiernej nad Tisou Zabezpečuje v spolupráci s príslušnou učiteľkou v triede denne nahlásenie počtu detí na stravu a pitný režim.

Za organizáciu a výchovný proces počas stravovania zodpovedá príslušný učiteľ triedy. Učiteľky vedú deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stolovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom. Počas jedla nenásilne usmerňuje dieťa, podľa želania rodiča prikrmuje. V žiadnom prípade nenúti dieťa do jedla.

3-4 ročné deti jedia len lyžicou, 4-5 ročné deti používajú aj vidličku, 5-6 ročné deti používajú príbor.

 

5.8  Pobyt detí vonku

 

Počas pobytu detí vonku je učiteľ povinný zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť, ktorá je plánovaná s konkrétnym miestom pobytu. Venuje deťom zvýšenú pozornosť, dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľa MŠ.

Pobyt detí vonku sa uskutočňuje aj za menej priaznivého počasia, deti je potrebné obliekať podľa aktuálneho stavu počasia.

Za bezpečnosť a ochranu zdravia detí  na pobyte vonku zodpovedá učiteľ príslušnej triedy. Pri vyššom počte detí alebo pri činnostiach, ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ MŠ zabezpečí ďalšieho zamestnanca MŠ, ktorý pod vedením učiteľa dbá na bezpečnosť detí.

Vychádzky:

Na vychádzke ide jedna učiteľka  prvá pred deťmi a druhá vždy posledná. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza prvá a odchádza z nej posledná.

Vychádzka s deťmi 3-4r. sa uskutočňuje vždy za prítomnosti dvoch zamestnancov, s deťmi 4-5r.nemôže mať pedagogický zamestnanec viac ako 21 detí( ak je sám),s deťmi 5-6r. nemôže mať učiteľ viac ako 22 detí.

Pri vyššom počte detí sa zabezpečí ďalší zamestnanec z MŠ.

V čase letných mesiacov s vysokými teplotami musia mať deti na pobyte vonku klobúk alebo šiltovku, aby sa predišlo úpalu. Oblečenie má byť vzdušné. Deti majú zabezpečený pitný režim. Ak je potreba učiteľ použije ochranný opaľovací krém (na žiadosť rodiča).

 

5.9  Organizácia v spálni

 

Počas popoludňajšieho oddychu v spálni učiteľ dbá na primerané oblečenie detí, pyžamo. Pri prezliekaní učiteľ motivuje podľa ich schopností k sebaobsluhe a dôslednosti pri odkladaní  odevu. Zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí. Od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku.

 

5.10  Krúžková činnosť

 

V súlade s §4 ods.9 vyhlášky o materskej škole na základe informovaných súhlasov rodičov materská škola ponúka deťom možnosť zapojiť sa do krúžkovej činností. Lektori krúžkov si preberajú deti na základe informovaného súhlasu a v plnej miere zodpovedajú za zdravie a bezpečnosť detí.

 

5.11 Triedny učiteľ

 

V zmysle § 8 Vyhlášky č.306/2008 Z. z. MŠ  SR riaditeľ určí pre každú triedu triedneho učiteľa. Triedny učiteľ zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej a ďalšej dokumentácie vrátane o deťoch. Zabezpečuje triednu agendu, vytvára podmienky pre integrované dieťa so zdravotným znevýhodnením, spolupracuje so zákonným zástupcom dieťaťa, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným poradenským zariadením.

 

6 BEZPEČNOSŤ A OCHRANA ZDRAVIA DETÍ, STAROSTLIVOS´T O HYGIENU

 

Podľa §7 Vyhlášky č. 306/2008 Z. z. o materskej škole za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ. Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci MŠ od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe. V triede zabezpečujú predprimárne vzdelávanie striedavo na zmeny dvaja učitelia.

Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v MŠ ako aj ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.

 

Pri činnostiach, ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno – vzdelávacej činnosti MŠ a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor, riaditeľ zabezpečí počet pedagogických zamestnancov takto:

  • na plavecký výcvik je najviac osem detí na jedného pedagóga,
  • na lyžiarsky výcvik je najviac desať detí na jedného pedagóga,
  • pri saunovaní je najviac desať detí na jedného pedagóga,
  • v škole v prírode je počet detí podľa vyhlášky o škole v prírode,
  • na výletoch a exkurziách je potrebný dozor dvoch pedagógov a jednej poverenej plnoletej osoby s počtom detí podľa § 28 ods. 10 školského zákona.

Výlet alebo exkurzia sa organizuje na základe plánu práce, najviac na jeden deň a so zabezpečením teplého obeda pre deti s prihliadnutím na ich bezpečné, hygienické a fyziologické potreby. Pred uskutočnením spomínaných akcií, poverený zamestnanec zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít, vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom sa vyhotoví písomný záznam, ktorí potvrdia všetky dospelé osoby svojím podpisom. Na výlety a exkurzie sa nesmú použiť hromadné dopravné prostriedky.

Učiteľ zodpovedá za vytvorenie pokojnej a tvorivej atmosféry v triede, nepoužíva voči deťom žiadne  telesné tresty ani neprimerané inhibičné metódy výchovy.

Ak dieťa utrpí úraz, ktorý nie je potrebné ošetriť lekárom, ošetrí ho učiteľka obvyklým spôsobom. Úraz a spôsob ošetrenia zaeviduje v zošite školských úrazov. Tento záznam dá rodičovi na podpis.

Ak dieťa utrpí úraz, ktorý si vyžaduje ošetrenie lekárom, učiteľka ihneď skontaktuje rodiča. Ak rodič nie je zastihnuteľný,  učiteľka odvedie dieťa na lekárske ošetrenie. Po návrate zaznamená úraz v zošite úrazov. Zabezpečí odovzdanie lekárskeho záznamu rodičovi.

V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak dieťa potrebuje ošetrenie v nemocnici, učiteľka ho sprevádza až do príchodu rodiča.

 

Škola vedie knihu registrovaných a neregistrovaných školských úrazov.

 

Evidencia obsahuje :

● meno a priezvisko dieťaťa, ktoré utrpelo úraz,

● deň, hodinu, charakter úrazu, miesto, kde došlo k úrazu, stručný popis ako k úrazu došlo,

● svedkov úrazu, meno a priezvisko pedagogického zamestnanca, ktorý vykonával dozor

   v čase vzniku úrazu, dátum zapísania úrazu do evidencie,

● počet vymeškaných dní z dôvodu úrazu,

● zdravotnú poisťovňu postihnutého dieťaťa,

● zariadenie, v ktorom bolo vykonané ošetrenie úrazu.

 

Údaje z evidencie sa využívajú pri spisovaní záznamu o registrovanom školskom úraze a v prípade, ak sa následky úrazu prejavia neskôr.

Záznam do knihy evidencie úrazov spisuje pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor. Ak to nie je možné, záznam spíše triedny učiteľ.

Záznam do knihy evidencie úrazov vykoná pedagogický zamestnanec v deň úrazu. Ak dieťa chýba menej ako 4 dni, tento úraz sa považuje za neregistrovaný školský úraz.

Ak dieťa z dôvodu školského úrazu chýba v škole na základe stanoviska ošetrujúceho lekára viac ako 4 dni, považuje sa tento úraz za registrovaný školský úraz.

 

Škola spisuje záznam o registrovanom školskom úraze najneskôr do 4 dní po oznámení vzniku registrovaného školského úrazu. Záznam o registrovanom školskom úraze spisuje podľa vzoru pedagogický zamestnanec, ktorý vykonával v čase úrazu nad dieťaťom dozor.

Záznam podpíše rodič, učiteľka a riaditeľka školy.

Riaditeľka školy je povinná do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať  prostredníctvom webovej aplikácie Ú r (MŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazu úrazovosti na školách.

Záznam o registrovanom úraze dostanú zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí.

 

Opatrenia v prípade pedikulózy:

Ak sa vyskytne pedikulóza, rodič nahlási túto skutočnosť učiteľovi a riaditeľke školy. Hromadný výskyt riaditeľka hlási na odbor epidemiológie RÚVZ  Trebišov. V prípade výskytu je nutné včas začať dezinsekcie účinným dezinsekčným prostriedkom. Matrace používané v škole postriedať Biolitom na lezúci hmyz, dôkladne vyvetrať, vystaviť účinkom slnečného žiarenia, 3 – 4 dni nepoužívať. Predmety ako hrebene je potrebné namočiť do roztoku s obsahom chlóru (Savo).

 

Ochrana pred sociálno-patologickými javmi

V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálno-patologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade podozrenia z fyzického alebo psychického týrania bezodkladne riešiť v spolupráci s vedením školy, S CPPP, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra.

 

Opatrenia proti šíreniu legálnych a nelegálnych drog

  • V celom areáli školy je prísny zákaz fajčenia.
  • Primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drogách a o ich negatívnych účinkoch na zdravie človeka.
  • Viesť deti k zdravému spôsobu života, zdravé návyky pre život a zdravie.
  • Dbať na to , aby nepovolané osoby nemali prístup do budovy školy.
  • V prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drogách v prostredí MŠ bezodkladne informovať  nadriadenú osobu- riaditeľ MŠ.

 

7 OCHRANA SPOLOČNÉHO A OSOBNÉHO MAJETKU

 

Vchody do MŠ sú zaistené bezpečnostnými zámkami. Kľúče od budovy má riaditeľ MŠ a školník. Školník ráno odomyká budovu a prekontroluje vnútorné priestory a vykoná obhliadku školského areálu, po skončení prevádzky budovu prekontrolujú príslušné upratovačky a uzamknú vchody. Po schádzaní detí školníčka uzamkne vchod na druhom podlaží a príslušná učiteľka na prvom podlaží. Cudzia osoba sa môže dostať do budovy len po zvonení. V budove bez sprievodu zamestnanca je zakázaný akýkoľvek pohyb cudzej osoby.

 

Opatrenia:

  1. Každý zamestnanec má dodržiavať pracovný poriadok školy, BOZP pravidlá o čom sú

pravidelne preškoľovaní.

  1. V celom objekte je prísny zákaz fajčenia.
  2. Pri odchode z triedy je učiteľ povinný odložiť didaktickú pomôcku na uzamykateľné miesto.
  3. Počas pracovnej doby je zákaz užívania alkoholických a omamných látok.
  4. Zamestnanci sú zodpovední za inventár v MŠ.
  5. Osobné veci si zamestnanci uzamykajú.
  6. Prijímať návštevy počas pracovnej doby je dovolené len v súrnych prípadoch.

 

Vydaním tohto školského poriadku sa ruší predchádzajúci Školský poriadok MŠ-Óvoda, ktorý bol platný od 1.9.2022 a nadobúda platnosť od 1.9.2023.

 

                                                                                                                    Bc.Silvia Illésová

V Čiernej nad Tisou, dňa  22.8. 2023                                   riaditeľka MŠ                   

Novinky

Kontakt

  • Materská škola - Óvoda
    Školská 160/3, 076 43 Čierna nad Tisou
  • +421 56 6350 489

Fotogaléria